גיל אשל ושות – בודק שכר מוסמך

גיל אשל ושות'
רואי חשבון
C.P.A (Isr.)
.GIL ESHEL & Co
מאמר "שירותי חשבות שכר"

במהלך העסקים הרגיל משרדנו נתקל בדוגמאות רבות לטעויות מקצועיות העשויות לצוץ בעת חישוב עלויות שכר עבודה לעובד. טעויות כגון בהפרשות לביטוח הלאומי, הפרשות לפנסיה ולביטוח מנהלים, טעויות בתשלומי מילואים ודמי לידה, הינן נפוצות בתחום חישובי השכר. במקרים מסוימים, העובדים עצמם אינם מודעים להפסדים שנגרמים להם וכן בעלי עסקים אינם מודעים לעלויות בשכר הגבוהות של עובדיהם לאחר חתימה על הסכם העבודה. בדרך כלל הטעות מתגלה רק כמה חודשים לאחר תחילת העסקה, בעת השוואה לתקציב הוצאות שכר כי אז, בעלי העסקים חשים חסרי עונים ומחפשים הסברים המניחים את הדעת לגידול בעלויות שכר בפועל לעומת העלויות שחשבו. רוב בעלי העסקים הרגישו מאוכזבים מהנתונים שהוצגו להם ערב חתימת הסכם העסקה ושאת הנעשה לא ניתן השיב מלבד לסיים את העסקת אותו עובד , שלושה חודשים לאחר תחילת עבודתו, בטענה להתייעלות.

המומחיות של חשבי השכר נבחנת מידי חודש ביום תשלום המשכורות וביום בו דורש מהם בעל העסק לחשב עלויות מעסיק לקראת בחינת אפשרות להעסקת עובד פלוני. חשוב לציין כי עובדים מאוכזבים אשר מגלים טעויות בשכרם, עשויים לגבש דעה שלילית על החברה ובכך שאמינותם , יחסם ויעילותם לחברה בהכרח נפגעת.
בעלי עסקים קטנים ואף חברות רצינית בענף ההייטק ובשאר הענפים, מוכרחים להישען על מחלקת חשבי שכר מקצועית ואמינה, אשר תבחן בצורה קפדנית את המשכורות החודשיות, תידע לחשב באופן מדויק את עלות המעסיק ותיתן מענה לסוגיות שכר סבוכות.

היום מקובל לחשוב על פי מודל תגמול הכולל שכר בסיס נמוך ובונוסים בהתאם ליעדים. המשכורת החודשית, שהינה לרוב הרכיב המשמעותי בתלוש השכר, אך אינה היחידה כלל וכלל. התגמול לכל עובד כולל בתוכו, מלבד השכר הרגיל, גם סעיפים כגון ארוחות, הטבות רכב וטלפון נייד, מתנות חגים, דמי הבראה, דמי חופשה, ימי מחלה ותמריצים שונים הניתנים לאחר עמידה באתגר קשה או בהשגת יעדים והצלחות.
לרכיבים רבים אלה של שכר והטבות שונות, ישנן השלכות פיננסיות וחשבונאיות שונות בעת חישוב עלויות שכר ממוצעות לעובד. הדבר הופך אפילו מורכב יותר כאשר מדובר בחברות גלובאליות עם עובדים ממדינות שונות. במקרה זה, המיסוי השונה על אותן ההטבות ממש, עלול לגרור מצבים שבהם מתן הטבה במדינה אחת גוררת הוצאות כבדות לחברה במדינה אחרת, או לעיתים אפילו הפסדים לעובד. חישוב עלויות שכר לחברה לצורך תכנון שכר והטבות, מחייב הצמדה קפדנית לתקציב שנבנה בחברה, ליעדי עלויות שכר שנתיות ועל כן חשב השכר חייב להתייחס באופן ספציפית לכל מרכיב שהניתן ביחד עם אסטרטגיית הגיוס והשימור של העובדים.
ככלל, הדיון על דרגות שכר והטבות שונות, צריך להיעשות עם מחלקת מנהלי משאבי האנוש, ויחד עם מנהלי הכספים ומומחי השכר. אך לפני קבלת החלטה לקראת העסקה אפשרית, יש צורך מהותי לחשב את עלות העסקה הכוללת, לצורך עמידה בתקציב החברה.
בעבר היה נהוג לחשב עלויות שכר על בסיס השכר החודשי בתוספת הטבה חודשית ממוצעת ולא ניתנה כל התייחסות לעלויות השנתיות הכוללות דמי הבראה, חופשה שנתית, מתנות חג, קופות גמל, ביטוחים פנסיוניים וקרנות השתלמות. בנוסף לא נכללו תמיד הוצאות אחזקת רכב למעביד וארוחות הניתנות לעובד לאחר תקופה מסוימת.
היום קיימות מערכות מקצועיות המחשבות את עלויות שכר עבודה הצפויות לעובד במשך השנה הכוללות בתוכן תוספות כגון דמי הבראה, חופשה שנתית ושאר הטבות ומחולקות ב 12 חודשים. עם קבלת נתוני עלות המעסיק לצורך קבלת החלטה בדבר אפשרות להעסקה, יש לבצע השוואת הנתונים לתקציב השכר בחברה לצורך שמירה על תקציב השכר מאוזן ומניעת חריגות.

לסיכום, אי אפשר להפריז בחשיבותו של צוות חשבי שכר מקצועי ומעודכן בחברה מכל סוג ובכל גודל. המקצועיות והניסיון של חשבי שכר במיקור חוץ, מבטיח מענה הולם לאחד הנושאים החשובים והרגישים בכל עסק.

צור קשר

התקשר אלינו
השאר פרטים ואנו ניצור איתך קשר
דילוג לתוכן