גיל אשל ושות – בודק שכר מוסמך

גיל אשל ושות'
רואי חשבון
C.P.A (Isr.)
.GIL ESHEL & Co
מאמר "טיפים לפתיחת עסק"

נמאס לכם להיות שכירים? שואפים לעצמאות עסקית? במידה ואתם יזמים או שכירם בעלי ידע, יכולת ורצון לפתח רעיון, לייצר מוצר ייחודי, או לתת שירות באופן עצמאי, הגיע הזמן להגשים את השאיפות ולפתוח עסק חדש משלכם.

במידה והחלטתם להקים עסק חדש משלכם- הרבה מזל טוב! פתיחת עסק הינו מהלך מורכב ומאתגר, אך הוא לא מוכרח להיות קשה לאורך זמן ועם העידוד וקבלת המידע הנכון, ניתן לגלות שהוא אפילו מהנה ונעים.

חשוב לי לציין כי לפני שאתם מתחילים לצאת לדרכם המאתגרת, להלן נקודות חשובות שכדאי שתכירו קודם לכן ושיעזרו לכם בתהליך עצמו.

לפני שאתם קופצים לסניף מע"מ הקרוב לעסקכם, חשוב שתדעו כי קיימים ארבעה סוגי עסקים שניתן לפתוח היום: עוסק פטור, עוסק מורשה, שותפות וחברה פרטית בע"מ.

עוסק פטור הוא למעשה עוסק שפטור מתשלום מע"מ על המכירות/שירותים וכן על הרכישות עבור העסק, דהיינו אין לו זיכוי על המע"מ. מכאן יוצא שלא ניתן יהיה לבקש מכם חשבונית מס, כי אסור לכם להנפיק אחת כזו. ומצד שני, על כל הרכישות לא תזכו ב-"החזר" מתשלום מע"מ.

התקרה של עוסק פטור בשנת 2018 הינה בסך של 98,707 ₪ בשנה. קיימים מספר שירותים שלא יכולים להיות עוסקים פטורים וזקוקים לבעל מקצוע בשביל לברר זאת לעומק. צריך להבין כי אתם הוא בעצם העסק. תעודת הזהות שלכם היא זאת שמייצגת את העסק. מה שאומר עוד שאתם לא רשאים להוציא לעצמכם תלוש משכורת אלא מתקיימים מיתרת ההכנסה. אתם רשאים להעסיק עוד 2 עובדים ולהפיק להם שכר.

בשונה מעוסק פטור, לעוסק מורשה אין פטור על מע"מ. משמעות הינה כי על כל מכירה/שרות חייבים להפיק חשבונית מס ולשלם מע"מ. מאידך, על כל הוצאה ששילמתם וקיבלתם חשבונית מס, יש לכם זיכוי על המע"מ.

במידה והחלטתם להקים שותפות עם עוד חבר או קרוב משפחה כי אז, שותפות בעצם יכולה להיות או עוסק פטור או מורשה, אך ההבדל, שכל אדם בעסק, צריך להיות רשום כשותף בעסק, ברשם השותפויות. רצוי לערוך חוזה עם כל השותפים שבו יצוין מה החובות ומה הזכויות של כל שותף ואיך יש להתנהל במצב מורכב.

הסוגיות בפתיחת חברה פרטית הינן מורכבות יותר ועל כן יפורטו טיפים באופן נפרד בהמשך.

חשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע בתחום ולקבל סיוע וליווי עסקי בכל שלב ושלב החל מפתיחת עסק ועד להתנהלות נכונה מול הרשויות המס.

בהצלחה!!!!

צור קשר

התקשר אלינו
השאר פרטים ואנו ניצור איתך קשר
דילוג לתוכן