גיל אשל ושות – בודק שכר מוסמך

גיל אשל ושות'
רואי חשבון
C.P.A (Isr.)
.GIL ESHEL & Co
העסקת בני נוער

העסקת בני נוער

אם גם אתם מעוניינים להעסיק בני נוער, האם אתם בטוחים כי אתם יודעים את התנאים להעסקת בני נוער והקריטריונים בהם עליכם לעמוד על מנת להעסיק בני נוער בצורה המתכתבת עם החוק? חשוב להבין שהעסקת בני נוער חייבת לעמוד בדרישות החוק שקשורות גם לדרישות הרווחה וההגנה על בני הנוער והילד. אז מה עליכם לדעת לפני שאתם מתחילים בהעסקת בני נוער? בואו לגלות במדריך שלפניכם.

העסקה על פי גילאים

העסקת בני נוער עד ומעל גיל 14

העסקת בני נוער מותרת רק מגיל 14 ומעלה, במהלך החופשות הרשמיות ולא על חשבון הלימודים של התלמיד. כאשר, במקרה בו העבודה קשורה בהופעות, צילומים או פרסומות מתחת לגיל 14, מותר לבצע את ההעסקה של בן הנוער או הילד רק לאחר אישור מיוחד מן ההורים. בכל מקרה, על העבודה של בני הנוער מגיל 14 עד 18, חייבת להיות קשורה בעבודות קלות אשר אינן עלולות לפגוע בבריאות או לחילופין בהתפתחות של בני הנוער המועסקים. 

העסקת בני נוער בגילאי 15 עד 16

מגיל 15, ניתן להעסיק בני נוער גם במהלך לימודיהם רק באם הנער המועסק אינו יכול ללמוד בצורה סדירה והוא אף קיבל עבור כך פטור ואישור תעסוקה ממשרד העבודה, או שמפקח מאת משרד החינוך חתם על כך שהנער המועסק כבר גמר את חוק לימודי החובה שלו טרם הגיעו לגיל סיום לימודי החובה, או שהנער מועסק תחת מטריית חניכה שתואמת לשיעורי המקצוע שמאושרים מאת חוק החניכות. 

העסקת בני נוער בגילאי 16, 17 ו-18

 במהלך שעות הלימודים, מותר להעסיק בני נוער בגיל זה, בהתאם לתנאים התואמים לבני הוער בגילאי 15 עד 16. אך לאחר שעות הלימודים, ניתן להעסיק נערים בגילאים אלו רק בתנאי שהמעסיק קיבל הודעה מסודרת מהתיכון בו לומד הנער על מערכת ושעות הלימודים הצפויים למשך שנת העבודה. וכן, ניתן להעסיק נערים בגילאים אלה בשעות שלאחר הלימודים רק בתנאי שהם אינם מועסקים בעבודה בזמן הלימודים.

מסמכים לקבלת בני נוער לעבודה

על מנת להירשם לעבודה, על בני הנוער להציג בפני המעסיק תעודת זהות שלהם. במקרה ועדיין לא הנפיקו תעודת זהות, עליהם להציג תעודת זהות של הוריהם בה ניתן לראות אותם רשומים. בנוסף, על הנערים המועסקים להגיש אישור רפואי מאת רופא המשפחה, אשר מאשר כי הם כשירים לעבוד בעבודה הנוכחית מבלי שהדבר יגרום להם נזקים בריאותיים או התפתחותיים.

שעות העבודה המותרות להעסקת בני נוער

גם בנושא היקף שעות העבודה, קיימת חלוקה על פי גילאי המועסקים. בעוד שבני נוער מועסקים שהינם מתחת לגיל 16, יכולים לעבוד עד 8 שעות בלבד ביום, ועד 40 שעות בשבוע. בני נוער מעל גיל 16, יכולים גם הם לעבוד רק עד 40 שעות בשבוע, אך במקרה של עבודה שקשורה רק למספר ימי עבודה בשבוע או עבודה בשבוע מקוצר, ניתן להעסיק אותם גם 9 שעות ביום. בנוסף, בשום פנים ואופן אין להעסיק בני נוער בשעות נוספות, גם עבור שכר גבוה, כאשר בערבי חג או שבת ניתן להעסיק אותם רק עד 7 שעות בלבד.

טווח שעות העבודה של העסקת בני נוער

טווח זמן העסקה של בני הנוער עד גיל 16, נע בין שמונה בבוקר לשמונה בערב, כאשר טווח זמן ההעסקה של בני נוער מעל גיל 16, נע בין 6 בבוקר לבין 10 בלילה. על מנת להעסיק בני נוער עד השעה 11 בלילה, עליו להשיג אישור העסקה מיוחד, כאשר בחופשות הלימודים הרשמיות, בני נוער מעל גיל 16 יכולים להיות מועסקים עד השעה 12 בלילה.  בכל מקרה, על המעסיק לדאוג לכל בן נוער שמועסק עד השעה 11 בלילה – שיוחזר לביתו בתחבורה שאינה ציבורית על מנת לוודא את שלומו.

איסור העסקה בזמני המנוחה השבועית

על המעסיק אסור להעסיק את בני הנוער בזמן המנוחה השבועית – כלומר ביום שבת. חשוב לדעת שאיסור העסקה זה אינו גמיש ולא ניתן להוציא היתר להעסקה של בני נוער ביום המנוחה. במקרה ובן הנוער המועסק הוא אינו יהודי, יום המנוחה שלו יהיה בהתאם לדתו או לבחירתו האישית. 

הפסקות בהעסקת בני נוער

על פי החוק, לאחר כל 6 שעות תעסוקה, על הנער המועסק לקבל 45 דקות, כאשר חצי שעה רצופה מתוך אותן 45 דקות היא מחויבת המציאות והחוק. בדרך כלל ההפסקה תהיה על חשבון הנוער המועסק, אלא אם כן דרישת המעסיק היא שהעובד יישאר בשטח העבודה בזמן ההפסקה, ואז ההפסקה תהיה על חשבון המעסיק.

כך תקבלו מענה מדויק על העסקת בני נוער

אם אתם מחפשים איש מקצוע אשר יעניק לכם את כל המענה המורחב והמפורט על העסקת בני נוער, אשר הוא גם בודק שכר ורואה חשבון, גיל אשל בודק שכר הוא הכתובת המדויקת עבורכם. גיל אשל בודק שכר הוא רואה חשבון בעל רישיון של רואה חשבון ושל בודק שכר. לגיל אשל ניסיון רב במתן ייעוץ בתחום החשבונאות והשכר עבור עסקים בסקטור הפרטי והציבורי, והוא יוכל ללוות אתכם בכל תהליכי העסק שלכם בצורה מקצועית, יעילה ואיכותית.

לסיכום

העסקת בני נוער דורשת עימה עמידה בתנאי החוק השונים, אשר מושפעים מגיל הנער ומשעות העבודה שלו. בנוסף, קיימות הגבלות נוספות אשר חלות במקרה של העסקת בני נוער, כמו תקרת שעות ימי העבודה בשבוע, שעות ההעסקה של בני הנוער ועוד.צור קשר

התקשר אלינו
השאר פרטים ואנו ניצור איתך קשר
דילוג לתוכן